Cennetyolu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cennetyolu

Cennetyolu Paylasim Sitesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

SEN OLMASAYDIN KAİNATI YARATMAZDIM

YazarMesaj
tövbeyle arınmak
Admin
Admin

SEN OLMASAYDIN KAİNATI YARATMAZDIM Empty
MesajKonu: SEN OLMASAYDIN KAİNATI YARATMAZDIM   SEN OLMASAYDIN KAİNATI YARATMAZDIM Icon_minitimeÇarş. Ağus. 20, 2008 10:07 pm

"sen Olmasaydin Kaİnati Yaratmazdim"

[b]SEN OLMASAYDIN KAİNATI YARATMAZDIM

SUAL:Allahü teâlâ, Peygamber efendimiz için, (Eğer sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım) buyuruyor. Bu kudsi hadis hakkında bilgi verir misiniz?
CEVAP:Âdem aleyhisselam, Arşta gördüğü nurun mahiyetini sual etti. Hak teâlâ buyurdu ki:
(Bu nur, gökte Ahmed, yerde Muhammed denilen, zürriyetinden bir peygamberin nurudur. O olmasaydı, seni de, yer ve gökleri de yaratmazdım.) [Mevahib-i ledünniyye]
Allahü teâlâ yine buyuruyor ki:
(Ya Âdem, Muhammed aleyhisselamın ismi ile her ne isteseydin, kabul ederdim. O olmasaydı, seni yaratmazdım.) [Hâkim]

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
(Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, ya Rabbi, Muhammed aleyhisselamın hürmetine beni affet diye dua etti. Allahü teâlâ ise, [ne cevap vereceğini bildiği halde, cevabını da diğer insanların duyması için] “Ya Âdem, onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?” buyurdu. Âdem aleyhisselam da, Arşta "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah" yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına ancak en çok sevdiğinin, en şerefli olanın ismini layık görürsün dedi. Allahü teâlâ buyurdu ki: “Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım”) [Taberani]

SEN OLMASAYDIN KAİNATI YARATMAZDIM
1 sayfadaki 1 sayfası