Cennetyolu

Cennetyolu Paylasim Sitesi
 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 HZ İSA'NIN İNİŞİ ÜZERİNE

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
tövbeyle arınmak
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 84
Nerden : istanbul
Kayıt tarihi : 11/08/08

MesajKonu: HZ İSA'NIN İNİŞİ ÜZERİNE   Perş. Ağus. 21, 2008 12:02 am

Hazret-i İsa’nın (as) âhirzamanda gökten inişi hususunda güvenilir hadis kaynakları sahih hadislerle dolu. Meselâ, Buhârî’de ve Tirmizî’de Ebû Hüreyre (ra) rivâyetiyle Resûl-i Ekrem Efendimizin (asm), “Hayatım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Meryem oğlu İsa inecek, aranızda amel edecek, âdil bir hâkim olarak Salîb’i (hurâfelerle doldurulmuş Hıristiyanlığı) kıracak”1 buyurduğu; yine Buhârî’de, Ebû Hüreyre (ra) rivâyetiyle Peygamber Efendimizin (asm); “Meryem oğlu İsâ (as) gökten sizin yanınıza indiği ve imamınıza uyduğu zaman bakalım nasıl olursunuz?”2 buyurduğu zikredilir.

Müslim’in ise konu ile ilgili olarak İmân bölümünde, “Meryem oğlu İsa’nın (as) Peygamberimiz Hazret-i Muhammed’in (asm) şerîâtı ile hükmedici olarak inmesi bâbı” başlığı ile ayrı bir bab açtığını görürüz. Burada yukarıda Buhârî’den aldığımız her iki hadis-i şerif yer almakla berâber konuyla ilgili başka rivâyetler de yer almaktadır.

Bu rivâyetlerin hak ve hakîkat olduğunda şüphe olmadığını haber veren Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri, Hazret-i İsa’nın (as) inişi ile ilgili rivâyet ve haberleri sosyal olayların seyri ile yorumlar ve bu seyri en az üç yüz yıllık bir zaman dilimine yayar. Şüphesiz Cenâb-ı Hak Hakîm’dir ve hikmetle iş yapar. Bu hadisler, Hazret-i Îsâ’nın (as) gökten inip, akşamdan sabaha deccâli ve arkadaşlarını etkisiz bırakacağı... vs. gibi teklif sırrına aykırı biçimde yorumlanmamalı. Hazreti İsa’nın (as) gökten inince yer yüzünde bahçıvanlık yapacağı da beklenmemeli. Hazret-i Îsâ (as) madem ki gökten inecek; bu inişte kendi dininin hurâfelerden arınması ve Allah’ın son dini olan İslâmiyetle barışması ile bizzat ilgilenecektir. Bu ilgi de öyle akşamdan sabaha değil; Allah’ın Hakîm ve Fâtır isimlerine uygun bir biçimde, olayların fıtrî olarak yaşandığı sosyal bir süreçte vâki olacaktır. Yani hiç şüphesiz teklif sırrına uygun olacaktır
Üstad Saîd Nursî Hazretleri “Nasrâniyet (Hıristiyanlık), ya intifâ (sönecek) veya ıstıfâ edip İslâmiyet’e karşı terk-i silâh edecektir. Nasrâniyet birkaç defa yırtıldı, Protestanlığa geldi. Protestanlık da yırtıldı, Tevhîde yaklaştı. Tekrar yırtılmaya hazırlanıyor. Ya intifâ bulup sönecek veya hakîkî Nasrâniyetin esâsını câmi olan hakâik-i İslâmiyeyi karşısında görecek, teslim olacaktır. İşte bu sırr-ı azîme Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm işâret etmiştir ki: ‘Hazret-i Îsâ nazil olup gelecek, ümmetimden olacak, şerîatımla amel edecektir’”3 ifâdeleriyle ve, “Prutluğa (Protestanlığa) tâ geldi. Prutlukta görmedi ona salâh verecek. Perde yine yırtıldı, mutlak dalâle düştü. Bir kısmı lâkin bâzı yakınlaştı Tevhîde; onda felâh görecek”4 ifâdeleriyle yırtılan Hıristiyanlığın bir kısmından dalâlet çıktığını, yani sosyalizm, Freudizm, ateizm, komünizm gibi akımların türediğini, fakat bu akımlar kayıtsız-şartsız dalâlet olduğundan, insan oğluna kurtuluş vermeyeceğini; bir kısmının ise Tevhîde yaklaştığını, gerçek kurtuluşu Tevhîd’de ve İslâmiyet hakîkatlerine teslim olmakta bulacağını; böylece de bu olayların Hâtemü’l-Enbiyâ olan Âhirzaman Peygamberinin (asm) haberlerini doğrulayacağını bildiriyor.

Üstad Bedîüzzaman’a göre, kendi dînini iki bin yıllık hurâfelerden ve batıl inançlardan arındırmak hikmetiyle nüzûl edecek olan Hazret-i İsa (as) geldiğinde, herkes onun hakikî İsa olduğunu tanımayacaktır. Sadece Onun mânevî yakını olan kâmil îmân sahipleri iman nuru ile onu bileceklerdir.5


Dipnotlar:
1- Buhârî, 6/1018; Tirmizî, Fitne, 44;
2- Buhârî, 9/1406;
3- Mektûbât, s. 454; Hutbe-i Şafiye, s. 103;
4- Sözler, s. 643;
5- Mektûbât, s. 61.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
HZ İSA'NIN İNİŞİ ÜZERİNE
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Cennetyolu :: ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸*Tarih*´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ :: Peygamberler Tarihi-
Buraya geçin: